HISTORIA
początek 1986
Powstaje Sztywny Pal Azji w składzie Jarek Kisiński (gitara; eks_Instytucja), Leszek Nowak (śpiew, klawisze), Paweł Nazimek (gitara basowa), Janusz Deda (perkusja), Andrzej Turek (gitara). Debiutuje koncertem w Krakowie.
29 lipca – 2 sierpnia 1986
Podczas festiwalu w Jarocinie zespół dostaje się do Złotej Dziesiątki, ale w głosowaniu publiczności nieoficjalnie zdobywa drugie miejsce (za Kobranocką). Piosenka „Nasze reggae” staje się jednym z hymnów imprezy. To początek błyskotliwej kariery grupy z Chrzanowa. Po festiwalu dołącza Zbigniew Ciaputa (instrumenty perkusyjne).
1987 – 1988
Występuje na wielu festiwalach w roli gwiazdy, m.in. Nowa Scena (Trójmiasto), Kontrola (Warszawa), Muzyczny Camping (Brodnica), Jarocin.
listopad 1987
Ukazuje się „Europa i Azja”, największe osiągnięcie Sztywnego Pala Azji. „Wieża radości, wieża samotności” trafia na szczyt Listy Przebojów Trójki, „Spotkanie z…”, „Kurort” i „Nieprzemakalni” radzą sobie nieznacznie gorzej. Nowym muzykiem zostaje saksofonista Ryszard Wojciul.
1988
Sztywny Pal Azji staje się bohaterem niemieckiego filmu o polskim rocku „Verzeih mir Polen”, który emituje kanał CDF. W Polsce film znany jest pod tytułem „Dzień Solidarności”.
1988 – 1990
Sztywny Pal Azji jest jedną z gwiazd Krajowej Sceny Młodzieżowej (obok zespołów Kobranocka, Chłopcy z Placu Broni, Róże Europy, KSU i Tilt) najpopularniejszego nurtu rockowego pod koniec lat 80. Odbywa się kilkanaście tras koncertowych po największych salach w Polsce. KSM doczekał się też albumu „Rock życia”, który został nagrany podczas warszawskiego Festiwalu Życia w 1988 roku. Kulminacją są specjalne bloki koncertowe podczas festiwalu opolskiego i w Jarocinie.
koniec 1989
Pojawia się „Szukam nowego siebie”, płyta mniej udana niż debiut, ale z przebojami „Nie zmienię świata” (trafia na szczyt Listy Przebojów Trójki) i „Smutna środa”. Z zespołu odchodzą Nazimek (trafia później do Chłopców z Placu Broni, a następnie do T. Love, w którym gra do dziś), Wojciul i Deda, przychodzi basista Zbigniew Heflich, a za bębnami siada Ciaputa.
marzec 1992
Ukazuje się płyta „Emocje”, na której znalazła się (po raz pierwszy na albumie zespołu) piosenka „Nasze reggae”, tu zatytułowana „1980 Nasze reggae”. Album zawiera piosenki stworzone w pierwszym okresie działalności, pomiędzy 1986 a 1989 rokiem. Promuje ją udany koncert w warszawskim klubie Riviera-Remont.
koniec 1993
Ukazuje się płyta „Dewiacje na wakacje” z piosenką „Kolor czerwony”, która staje się jednym z największych przebojów zespołu.
połowa 1996
Na płycie „Spotkanie z… 1986 – 1994” grupa prezentuje nowe wersje swoich największych przebojów. W nagraniu płyty gościnnie bierze udział gitarzysta zespołu Dżem, Jerzy Styczyński.
lato 1996
Po nagraniu płyty odchodzi Nowak (zatrudnia się w banku jako strażnik). Za mikrofonem staje Kisiński. Oprócz niego zespół w kolejnych miesiącach tworzą jeszcze Zbigniew Ciaputa, gitarzysta Waldemar Koterba i basista Grzegorz Kłeczek.
grudzień 1996
Ukazuje się kompilacja „Wesołych świąt”, na której znajduje się kolęda „Oj maluśki, maluśki” nagrana przez muzyków Sztywnego Pala Azji z Andrzejem Krzywym, Piotrem Kubiaczykiem (obydwaj z De Mono), Jackiem Skubikowskim i Pawłem Kukizem.
lipiec 1997
Premiera filmu „Sara” w reżyserii Macieja Ślesickiego, w którym wykorzystano piosenki Sztywnego Pala Azji „Turururum” i „Tango”. Pierwsza z nich jest też na płycie „Dewiacje na wakacje”.
6 marca 2001
Ukazuje się płyta „Szpal”, na której znów śpiewa Nowak, który wrócił do zespołu kilka miesięcy wcześniej. Nie ma natomiast Koterby i Kłeczka (wszystkie partie gitary basowej gra Kisiński). To najbardziej udane wydawnictwo od czasu rewelacyjnego debiutu. Piosenki zaskakują ciekawymi pomysłami, znów słychać dawną świeżość. Jedną z nich jest „Piosenka dla B.” z gościnnym udziałem kwartetu smyczkowego Camerata. Poświęcona jest pamięci Bogdana Łyszkiewicza, tragicznie zmarłego lidera Chłopców z Placu Broni.
czerwiec 2001
W Chrzanowie odbywa się koncert z okazji piętnastolecia zespołu. Sztywny Pal Azji pojawia się na scenie w składzie Kisiński, Nowak, Ciaputa i basista Mariusz Ginalski. Wśród gości są dawni muzycy Sztywnego Pala Azji Kłeczek i Koterba, ale także muzycy zaprzyjaźni, Jerzy Styczyński z zespołu Dżem i Paweł Kukiz.
wrzesień 2001
Sztywny Pal Azji jedzie na koncerty do Stanów Zjednoczonych.
październik 2004
W przededniu wejścia do studia odchodzi zniechęcony brakiem sukcesów Kisiński. Jego miejsca zajmuje Koterba. Z nim zespół jedzie w 2005 roku w trasę koncertowa, ale później grupa gra sporadycznie.
27 lutego 2006
Ukazuje się składanka „Nieprzemakalni” przygotowana w ramach najpopularniejszej polskiej serii fonograficznej „Złota kolekcja”.
czerwiec 2006
Umiera Janusz Deda. Dla uczczenia jego pamięci zespół daje specjalny koncert w Chrzanowie, w którym biorą udział Kisiński, Nowak, Ciaputa, Ginalski i Wojciul, który w tym czasie jest również menedżerem zespołu.
16 października 2007
Ukazuje się płyta składankowa w ramach serii „Gwiazdy polskiej muzyki lat 80”, która jest dołączona do gazety codziennej „Dziennik”.
koniec 2007
W miejsce Nowaka za mikrofonem staje Bartosz „Bartas” Szymoniak, jeden z finalistów czwartek edycji programu „Idol”. W składzie zespołu jest basista Jacek Śliwczyński, dawny muzyk T. Love Alternative.
22 lutego 2008
Ukazuje się płyta „Miłość jak dynamit”. Najpopularniejszą piosenką jest „Kostium Davida Byrne”.
wiosna 2008
Nowym gitarzystą jest Wojciech Wołyniak, dawny techniczny Myslovitz i muzyk zespołu Delons. Zastępuję Dariusza „Melona” Kowolika (Negatyw), który przez poprzednie miesiące jest koncertowym gitarzystą Sztywnego Pala Azji.
2010
Krystian „Carlos” Różycki zostaje przyjęty w miejsce Śliwczyńskiego.
27 stycznia 2012
Ukazuje się box „1986-2011”, który zawiera sześć płyt dyskograficznych z bonusami – piosenkami wcześniej niepublikowanymi, pochodzącymi z filmu „Sara”, kompilacji „Wesołych świąt” czy nagraniami koncertowymi.
18 maja 2012
Ukazuje się płyta „Fiss Pink”, na której znajduje się piosenka „Słońce gdy jadę szosą” z tekstem Bogdana Łyszkiewicza.
30 listopada 2014
Koncert w studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce. Do składu Sztywnego Pala Azji powraca Nowak i Nazimek, a grupa prezentuje piosenki ze swojej najsłynniejszej płyty „Europa i Azja”.
1 maja 2014
„Wieża radości, wieża samotności” zwycięża siódmy Polski Top Wszech Czasów emitowany w radiowej Trójce.
13 grudnia 2014
Specjalny koncert w Chrzanowie, na którym zespół (z Nowakiem i Nazimkiem w składzie) odgrywa płytę „Europa i Azja”. To początek trasy wspominającej najsłynniejszą płytę SZPAL-a. Rejestracja audio i wideo znajduje się na płycie „Europa i Azja LIVE” wydanej przez sam zespół 10 czerwca 2016 roku. Przez kolejne miesiące zespół równocześnie daje koncerty z Szymoniakiem.
1 lipca 2015
Bartosz „Bartas” Szymonak oficjalnie przestaje być członkiem Sztywnego Pala Azji. Od tego czasu zespół występuje w składzie: Leszek Nowak, Jarek Kisiński, Paweł Nazimek, Zbigniew Ciaputa, Wojciech Wołyniak, Krystian „Carlos” Różycki (zamienia gitarę basową na instrumenty perkusyjne) .
27 i 28 lutego 2016
Wyprzedane koncerty w krakowskim klubie Kwadrat, na których obok Sztywnego Pala Azji występują Kobranocka i Róże Europy. Duch Krajowej Sceny Młodzieżowej odżywa i przez kolejne lata odbywa się ponad trzydzieści koncertów, często wyprzedanych wiele tygodni wcześniej. Czasem do tej trójki dołączają inni: Tomek Lipiński, Proletaryat czy Chłopcy z Placu Broni. Od 2022 roku koncertom organizowane są pod tytułem – Winyle Tour.
6 listopada 2017
Ukazuje się płyta „Szara” z cieszącymi się sporym powodzeniem piosenkami „Iluminacje”, „Wstyd” i „17 kwietnia”, w których gościnnie bierze udział znany aktor Mirosław Baka.
24 listopada 2018
We wrocławskim klubie A2 odbywa się pierwszy koncert cyklu „Był kiedyś Jarocin”, w którym bierze udział Sztywny Pal Azji i odgrywa repertuar, jaki wykonał podczas jarocińskich festiwali w latach 1986-87. Przez kolejne lata odbywa się osiem koncertów (w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu), na które bilety wyprzedają się wiele tygodni wcześniej.
14 grudnia 2019
Pierwszy koncert cyklu „Zadzwońcie po milicję” odbywa się w Gdyni. Przez kolejne lata Sztywny Pal Azji jest stałym uczestnikiem tych koncertów i występuje w największych halach w Polsce (m.in. w Krakowie, Warszawie czy Katowicach).
lato 2022
Sztywny Pal Azji bierze udział w festiwalu Rockowizna w Poznaniu i Krakowie.
16 lipca 2022
Sztywny Pal Azji po raz pierwszy w XXI wieku występuje na głównej scenie festiwalu w Jarocinie (w 2013 roku występują tylko na scenie na polu namiotowym).
4 sierpnia 2022
Występ na dużej scenie Pol’and’Rock Festival. Zapis koncertu ukazuje się w kolejnym roku na kompaktach i winylach.
28 października 2022
Ukazuje się płyta „Jestem tu po to”.
24 października 2023
W Chrzanowie odsłonięty zostaje mural poświęcony zespołowi. Znajduje się w centrum miasta na ścianie hali sportowej. Przedstawia scenę, gdy chrzanowska grupa wyrusza pociągiem na festiwal do Jarocina. Jego autorem jest Olaf Cirut. Podczas odsłonięcia zespół wykonuje „Wieżę radości, wieżę samotności”.
19 stycznia 2024
Podczas specjalnego koncertu w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie ma miejsce premiera teledysku do piosenki „Wieża radości, wieża samotności” autorstwa Marka Kremera.
The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.
As a new WordPress user, you should go to your dashboard to delete this page and create new pages for your content. Have fun!